300 هزار تومان تخفیف اولین خرید عینک " کد تخفیف: First " تمام عینک‌های سایت موجود و قیمت‌ها به روز می‌باشند.

300 هزار تومان تخفیف اولین خرید عینک " کد تخفیف: First " تمام عینک‌های سایت موجود و قیمت‌ها به روز می‌باشند.

مقالات

پرتو UV و سلامت چشم: چرا نیاز به عینک ضد اشعه یو وی دارید؟

عینک ضد اشعه یو وی

همه ما برای محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید تلاش های زیادی انجام می دهیم اما برای چشمانمان چطور؟ محافظت از چشمان مانند محافظت از پوست مهم است. تحقیقات گسترده قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش را با عوارض مربوط به چشم مانند آب مروارید، آسیب بافت شبکیه، آفتاب سوختگی قرنیه و دژنراسیون ماکولا مرتبط می کند. این بدان معناست که هر چه زمان بیشتری را زیر نور خورشید قرار بگیرید، احتمال ابتلا به مشکلات چشمی بیشتر می شود.

عینک ضد اشعه یو وی می تواند از چشمان شما در برابر اثرات منفی اشعه ماوراء بنفش محافظت کند. بسیاری از عینک هایی که در دسترس هستند محافظت کامل از اشعه ماوراء بنفش را ارائه می دهند.

عینک‌های آفتابی قدیمی ممکن است به اندازه‌ای موثر نباشند که فکر می‌کنید. در بیشتر عینک‌های آفتابی امروزی، محافظت در برابر اشعه‌های UV (ماوراء بنفش) فقط به صورت پوشش بیرونی روی سطح لنزها اعمال نمی‌شود، بلکه به صورت مستقیم درون مواد لنزها قرار می‌گیرد. بیشتر برندهای معتبر محافظت UV را در برچسب خود اشاره می‌کنند. در ادامه به نکاتی که باید درباره عینک ضد اشعه یو وی در هنگام خرید عینک آفتابی بدانید اشاره کرده ایم.

UV چیست؟

اشعه UV چیست
اشعه ماوراء بنفش انرژی نامرئی است که توسط پرتوهای خورشید ساطع می شود. تنها با استفاده از تجهیزات تخصصی مانند طیف سنج قابل تشخیص است. همیشه در طول روز وجود دارد، حتی زمانی که پوشش ابر قابل توجهی وجود داشته باشد.

اشعه ماوراء بنفش هنگامی که بافت های بدن شما مستقیماً در معرض آن ها قرار می گیرند جذب می کنند. این می تواند به آن بافت ها آسیب برساند و باعث ایجاد شرایطی مانند آفتاب سوختگی، سرطان پوست و آسیب چشم شود.

سه نوع اشعه UV وجود دارد: UVA، UVB و UVC:

 1. UVA طول موج بیشتر و آسیب کمتری نسبت به UVB دارد. همچنین بسیار رایج تر است و ۹۵ درصد از اشعه UV را تشکیل می دهد که به زمین می رسد. این اشعه ممکن است وارد چشم شده و به شبکیه (پشت چشم) صدمه بزند.
 2. UVB طول موج کوتاه تری دارد و بسیار قوی تر است، اما نادرتر نیز هست. تنها ۵ درصد از اشعه ماوراء بنفش که انسان در معرض آن قرار می گیرد را تشکیل می دهد. اشعه‌های مورد نظر همراه با سوزش و صدمه‌های پوست هستند. این اشعه‌ها قادرند از قرنیه (پوسته جلویی چشم) و عدسی (لنز داخلی چشم که نور را به شبکیه هدایت می‌کند) عبور کنند و به آنها آسیب برسانند.
 3. UVC کوتاه ترین طول موج را در بین سه مورد دارد و بیشترین آسیب بافتی را پس از قرار گرفتن در معرض آن ایجاد می کند. با این حال، توسط جو سیاره فیلتر می شود و هرگز به زمین نمی رسد.

مطالعه بیشتر: راهنمای جامع تاثیر اشعه‌ uv بر چشم‌ و اهمیت حفاظت در برابر آن

چگونه UV به چشمان شما آسیب می رساند؟

مقابله با اشعه UV

اثرات رایج از تماس با اشعه‌های فرابنفش بر چشم شامل موارد زیر هستند:

 • آب مرواری
 • دژنراسیون ماکولا
 • رشد چشم مانند ناخنک یا پینگکولا
 • آسیب قرنیه
 • سرطان ملانوم، کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC)

قرار گرفتن در معرض نور خورشید به میزان زیاد ممکن است علاوه بر اثرات ضررآور بر چشم، منجر به ایجاد چین و چروک، افزایش خطر ابتلا به سرطان، و تولید رنگدانه‌های نامنظم در پلک‌ها و پوست اطراف گردد. استفاده از عینک با محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش خطر آسیب های ناشی از نور خورشید را به چشمان شما و پوست اطراف آن ها کاهش می دهد.

عینک آفتابی چه نوع محافظتی در برابر اشعه های خورشید می تواند ارائه دهد؟

بسیاری از مردم نمی‌دانند که برای جلوگیری از آسیب دیدن چشم‌ها در اثر اشعه ماوراء بنفش، فقط عینک‌های آفتابی نیستند که محافظت مؤثر در برابر اشعه ماوراء بنفش را ارائه می‌کنند. لنزهای شفاف هم این کار را انجام می‌دهند.

محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) توسط عینک‌های آفتابی به شدت رنگ لنز بستگی ندارد. اگر لنزهای عینک آفتابی شما دارای یک فیلتر UV با کیفیت پایین هستند، استفاده از آن ها در واقع می تواند بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد. علاوه بر محافظت در برابر نور، یک مسدود کننده خوب UV مهمترین ویژگی هر عینک آفتابی است. لنزهای شفاف نیز باید دارای فیلتر UV باشند تا از آسیب اشعه محافظت کنند.

همچنین می‌توانید عینک‌های آفتابی تخصصی مانند عینک آفتابی پلاریزه را تهیه کنید که توانایی کاهش بیشتری در تابش نور را دارا می‌باشند و برای رانندگی و فعالیت‌های آبی بسیار مناسب هستند. لازم به ذکر است که پلاریزه کردن نیز با محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش تفاوت دارد.

عدسی‌های انتقالی یا عدسی‌های فتوکرومیک، عینک‌های شفافی هستند که وقتی در معرض نور فرابنفش قرار می‌گیرند، تیره می‌شوند. این بدان معنا است که لنزهای شما در داخل شفاف و مانند عینک آفتابی در خارج تیره خواهند بود. اگر به دنبال مجموعه ای از عینک هستید که بتوان از آن در داخل خانه استفاده کرد و در عین حال در خارج از منزل از آن محافظت کند، لنزهای انتقالی بهترین هستند.

در مقاله زیر به طور مفصل درباره فواید عینک فتوکرومیک برای سلامت چشم و نحوه عملکرد آن توضیح داده ایم. برای دانستن جزئیات بیشتر می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

مطالعه بیشتر: بررسی فواید عینک فتوکرومیک برای سلامت چشم

عینک های بلوکات یا بلو کنترل نیز با مسدود کردن نور با طول موج کوتاهتر (۴۰۰-۵۰۰ نانومتر) مقداری محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش ارائه می دهند. فیلتر نور آبی، هرچند بر روی عدسی‌های عینک شفاف استفاده می‌شود، اما قدرت کاهش تابش نور و حساسیت به نور به اندازه عینک‌های آفتابی را ندارد. با این حال، افزودن پوشش‌های بلوک آبی به عینک‌های آفتابی می‌تواند محدوده طول موج محافظت در برابر نور مضر را افزایش دهد.

لنزهای پلی کربنات علاوه بر اینکه محافظت کامل در برابر اشعه ماوراء بنفش را دارند، لنزهای نسخه ای شما را ۲۵ درصد نازک‌تر و مقاومت بیشتری در برابر ضربه ارائه می دهند.

شدت نور و درخشندگی نور در فضای باز می‌تواند با اعمال یک لایه رنگ یا فیلتر خاص بر روی سطح لنزها کاهش یابد، همانطور که با عینک‌های آفتابی معمولی می توان اینکار را انجام داد. همچنین می‌توانید لنزهای فتوکرومیک از جنس پلی‌کربنات بگیرید.

پوشش های UV را می توان روی عدسی های عینک شفاف اضافه کرد تا بدون تیره شدن لنز، محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را فراهم کند. با این حال، این عینک مانند عینک آفتابی باعث کاهش درخشندگی نمی شود.

عینک ضد اشعه یو وی برای کودکان

عینک ضد اشعه یو وی برای کودکان

بچه‌ها روزهای طولانی را در فضای باز سپری می‌کنند و چشم‌های جوان آن‌ها نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض آسیب اشعه ماوراء بنفش هستند، بنابراین محافظت از آن ها مهم است. لنزهای ما در فروشگاه آرمانی ویژن برای کودکان نیز در برابر لکه و خش مقاوم هستند.

اگر قصد خرید عینک استاندارد برای کودک خود دارید، می توانید با مطالعه مقاله طلایی ترین نکات خرید عینک برای کودکان اطلاعات جامعی در این بخش بدست آورید و یا با تماس با فروشگاه آرمانی ویژن از کارشناسان ما درباره لنزهای کودکان سوال بپرسید.

دسته بندی های مختلف عینک آفتابی به چه معناست؟

هنگام خرید عینک آفتابی، ممکن است متوجه شوید که در دسته بندی های مختلفی وجود دارد. دسته بندی یک عینک آفتابی به سادگی به میزان تیرگی (یا متراکم بودن) لنزها اشاره دارد. اینها بین ۰ تا ۴ هستند که ۰ روشن ترین سایه و ۴ تیره ترین است:

 • رده ۰ – لنزهای شفاف یا بسیار سبک برای مد و استفاده محیط های داخلی
 • دسته ۱ – لنزهای کم رنگ برای روزهای ابری
 • دسته ۲ – لنزهای متوسط برای محافظت در برابر تابش خیره کننده
 • رده ۳ – لنزهای تیره برای روزهای روشن (متداول ترین دسته)
 • رده ۴ – لنزهای بسیار تیره برای تابش شدید آفتاب (به عنوان مثال در کوه ها و یخچال ها)

عینک‌های آفتابی دسته ۴ برای اسنوبورد یا فعالیت‌های اسکی ایده‌آل هستند، زیرا کمتر از ۸ درصد نور UV را وارد می‌کنند و عموما عینک های ورزشی در این دسته بندی قرار می گیرند. با این حال، استفاده از این دسته در حین رانندگی توصیه نمی‌شود، زیرا لنز برای دید واضح، تیره است.

آیا لنزهای فتوکرومیک محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش دارند؟

لنزهای فتوکرومیک محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش

لنزهای انتقالی محافظت مداوم در برابر اشعه ماوراء بنفش را ارائه می دهند، این به این معنی است که می‌توانید از یک مجموعه عینک به طور همزمان در داخل و خارج از منزل استفاده کنید بدون دغدغه از لحاظ محافظت در برابر تابش‌های آفتابی. مولکول‌های موجود در این لنزها با نور ماوراء بنفش واکنش داده و باعث تیره شدن آن‌ها در بیرون از منزل می‌شوند.

در حالی که لنزهای انتقالی برای محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش عالی هستند، ممکن است به اندازه عینک های آفتابی رنگی یا پلاریزه، تابش خیره کننده و روشنایی نورها را کاهش ندهند. این امر به‌ویژه در هنگام رانندگی صدق می‌کند، زیرا اکثر شیشه‌های جلو خودرو دارای محافظ UV هستند که از واکنش لنزها با نور UV و تیره شدن جلوگیری می‌کند.

آیا عینک‌های آفتابی تیره بهترین محافظت را در برابر اشعه ماوراء بنفش ارائه می‌دهند؟

رنگ و تیرگی عینک آفتابی شما تاثیری در محافظت از شما در برابر اشعه ماوراء بنفش ندارد. شما می توانید انتخاب سایه و رنگ عینک آفتابی خود را بر اساس ترجیحات شخصی و سبک زندگی خود قرار دهید.

اگر به محافظت بیشتری در برابر تابش خیره کننده نیاز دارید یا اگر زمان زیادی را در محیط های آفتابی می گذرانید، رنگ های تیره تر مناسب تر هستند. اگر برای دیدن واضح با رنگ‌های تیره‌تر مشکل دارید یا مشکلی با حساسیت تابش نور ندارید، ممکن است سایه روشن‌تری از عینک آفتابی را انتخاب کنید.

عینک‌های آفتابی اغلب به رنگ خاکستری یا قهوه‌ای هستند و بسیاری از گزینه‌های رنگی دیگر برای زیبایی‌شناسی وجود دارند. رنگ خاکستری اغلب به عنوان “سیاه” توصیف می شود و یک گزینه خنثی است که بهترین رنگ برای کاهش روشنایی و تابش خیره کننده دارد بدون اینکه بر نحوه درک شما از رنگ ها تأثیر بگذارد.

رنگ ‌های قهوه‌ای کنتراست و وضوح را افزایش می‌دهند و اگر می‌خواهید رنگ‌هایتان زنده‌تر به نظر برسند، گزینه‌ای عالی هستند. سایر رنگ های رایج لنز عبارتند از سبز، زرد و کهربایی.

مطالعه بیشتر: راهنمای انتخاب بهترین رنگ عینک آفتابی

آیا عینک آفتابی محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش خود را از دست می دهد؟

با گذشت زمان، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش ممکن است پوشش محافظ UV شما را خراب کند. این در نهایت منجر به کاهش محافظت کامل ارائه شده توسط عینک آفتابی شما می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که اگر عینک آفتابی خود را تا ۲ ساعت در روز برای ۲ سال استفاده کنید، آن‌ها به مدت ۲ سال محافظت کامل در برابر اشعه‌های UV را ارائه خواهند داد. پس از این مدت، محافظت UV به تدریج کاهش می‌یابد و در این صورت عینک آفتابی جدید پیشنهاد می‌شود.

هنگام خرید عینک آفتابی، استایل متناسب با شغل، شخصیت و سبک زندگی خود را نیز در نظر بگیرید. این فاکتورها می توانند محافظت بیشتری را برای افرادی که به طور منظم در معرض نور شدید و مستقیم خورشید قرار دارند، فراهم کنند.

در مقاله ای جداگانه به توضیح مفصل درباره انتخاب عینک متناسب با شغل، شخصیت و سبک زندگی شما پرداخته ایم. در این مطلب به شما کمک کرده ایم متناسب با شغل و حرفه خود عینک مدنظرتان را به راحتی پیدا کنید. همچنین می توانید بعد از پیدا کردن عینک متناسب با حرفه خود از ابزار تست عینک به صورت آنلاین در سایت فروشگاه آرمانی ویژن استفاده کنید. انجام اینکار باعث می شود تا خرید راحت و انتخاب متناسب با فرم صورت و استایل خود داشته باشید.

در هنگام خرید حتماً جزئیات محصول را دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که محافظت کامل را دریافت می کنید. بنابراین مهم نیست که چه فریمی را انتخاب می کنید، با خرید از فروشگاه آرمانی ویژن می توانید مطمئن باشید که چشمان شما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می شود.

در آرمانی ویژن هزاران عینک آفتابی و عینک طبی از برندهای برتر ارائه می دهیم. در صورت هرگونه سوال در مورد فریم های خاص یا نحوه افزودن پوشش UV به عینک خود با ما تماس بگیرید.

آیا محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش همان محافظت در برابر نور آبی است؟

در حالی که این عینک ها برای فیلتر کردن نور آبی که از صفحه‌های دیجیتال می‌آیند، طراحی شده‌اند، اما دارای خاصیت محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش و کاهش تابش نور هستند. این به این دلیل است که پرتوهای نور آبی دارای طول موج های کوتاه ۴۰۰-۵۰۰ نانومتر هستند که با طول موج های نور UV (100-400 نانومتر) همپوشانی دارند. بنابراین با داشتن عینک بلوک آبی مقداری محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش دریافت خواهید کرد.

با این حال، برای حداکثر محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش، استفاده از عینک با پوشش خاص UV (یعنی عینک های شفاف با پوشش UV، عینک آفتابی یا لنزهای فتوکرومیک) توصیه می شود. همچنین می‌توانید پوشش‌های مسدودکننده نور آبی را به عینک آفتابی اضافه کنید تا طیف وسیع‌تری از محافظت در برابر نور مضر را داشته باشید.

آیا پلاریزاسیون مانند محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش است؟

خیر. پلاریزاسیون و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش متفاوت هستند، بنابراین مهم است که هنگام خرید عینک آفتابی پلاریزه، از محافظ UV استفاده کنید. معمولاً شرکت ها آن ها را با هم تبلیغ می کنند. زیرا پلاریزاسیون معمولاً فقط با عینک آفتابی ارائه می شود. اما به یاد داشته باشید: پلاریزاسیون به تنهایی از چشمان شما در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت نمی کند.

پلاریزاسیون درخشش و ماتی را در آفتاب پرنور کاهش می دهد، در حالی که پرتوهای آفتاب اغلب به صورت مستقیم بر شما می‌تابند، آن‌ها می‌توانند از سطح آب، شن، برف و ساختمان‌ها بازتاب داشته باشند. لنزهای پلاریزه معمولاً برای کاهش درخشش این سطوح بازتابی مفیدتر هستند.

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
  سبد خرید فروشگاه
  برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
  فروشگاه
  0 مورد سبد خرید