300 هزار تومان تخفیف اولین خرید عینک " کد تخفیف: First " تمام عینک‌های سایت موجود و قیمت‌ها به روز می‌باشند.

300 هزار تومان تخفیف اولین خرید عینک " کد تخفیف: First " تمام عینک‌های سایت موجود و قیمت‌ها به روز می‌باشند.

مقالات

آیا عینک آنتی رفلکس ارزش خرید دارد ؟

عینک آنتی رفلکس

اگر قبلاً مجبور به خرید عینک شده اید، می دانید که چند گزینه لنز وجود دارد. حقیقت این است که عینک چیزی بیشتر از تحویل دادن نسخه چشمی و انتخاب فریم دارد. بخش بزرگی از انتخاب عینک مناسب، انتخاب یک ماده لنز مناسب است. امروزه با پیشرفت فناوری، افراد بیشتری به فواید عینک آنتی رفلکس آگاه می‌شوند.

اما آیا پوشش آنتی رفلکس ارزش خرید را دارد؟ مزایایی که آنتی رفلکس برای عینک ارائه می دهد شامل:

 • کاهش انعکاس، تابش خیره‌کننده و هاله‌ها
 • کمک به کاهش قرار گرفتن در معرض نور آبی و علائم فشار چشم دیجیتال
 • با کاهش انعکاس نور از سطح لنز، موجب می‌شود که نور بیشتری از محیط به چشم شما برسد.
 • باعث افزایش عمر لنزها با کمترین خراش و لکه می‌شود.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به پوشش آنتی رفلکس داشته باشیم: چیست، چگونه کار می‌کند و آیا ارزش داشتن آن را دارد.

پوشش آنتی رفلکس عدسی چیست؟

پوشش آنتی رفلکس عدسی عینک

پوشش آنتی رفلکس نور بازتابنده را کاهش می دهد. به عبارت دیگر، با استفاده از این نوع پوشش بیشترین مقدار نور ممکنه از لنز عبور کرده و برای استفاده از آن در دید مناسب به چشمان شما می‌رسد. در نتیجه بهبودی در وضوح و کیفیت تصویری که از طریق عینک مشاهده می‌کنید ایجاد می‌کند.

نور برای دید خوب حیاتی است. هنگامی که نور وارد چشم شما می شود، به شبکیه لایه بافت حساس به نور در پشت چشم برخورد می کند. سلول های گیرنده نوری در شبکیه، نور را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کنند. این سلول ها سیگنال های الکتریکی را به عصب بینایی می فرستند و عصب بینایی آن ها را به مغز می فرستد. مغز آن سیگنال ها را به چیزهایی که می بینید تبدیل می کند.

بیشتر لنزهای پلاستیکی معمولی حدود ۸ درصد از نوری که به لنزها برخورد می کند منعکس می کنند، بنابراین تنها ۹۲ درصد از نور موجود وارد چشم می شود. پوشش AR تقریباً تمام انعکاس ها را از بین می برد، بنابراین تا ۹۹ درصد نور از عینک آنتی رفلکس شما عبور می کند و به چشم شما می رسد.

نحوه عملکرد پوشش آنتی رفلکس

فرمول دقیق پوشش ضد انعکاس بستگی به شرکت سازنده آن دارد. به طور کلی، پوشش AR از تعدادی لایه بسیار نازک اکسیدهای فلزی ساخته شده است که روی سطح لنز اعمال می شود. لایه ها به طور متناوب بین ضریب شکست بالا و پایین تغییر می کند. هرچه لایه های بیشتری وجود داشته باشد، میزان نور کمتری به لنز عینک آنتی رفلکس شما منعکس می شود.

اغلب لنزهایی که دارای پوشش ضد بازتاب هستند، دارای رنگی بسیار روشنی دارند که معمولاً سبز یا آبی است. رنگ آن به برند پوششی که روی لنز شما قرار دارد بستگی دارد.

بسته به سبک زندگی، اپتومتریست ممکن است برند خاصی از پوشش آنتی رفلکس را به شما پیشنهاد دهد. اگر زمان زیادی را صرف کار با رایانه می کنید، ممکن است از پوشش AR که نور آبی را فیلتر می کند بهره مند شوید. پوشش های AR فوق العاده نازک هستند. کل پوشش چندلایه AR فقط حدود ۲/۰ تا ۳/۰ میکرون ضخامت دارد یا حدود ۰۲/۰ درصد از ضخامت یک لنز عینک استاندارد را در بر می گیرد.

نحوه اعمال پوشش آنتی رفلکس

نحوه اعمال پوشش آنتی رفلکس
اعمال پوشش آنتی رفلکس بر روی لنزهای عینک یک فرآیند بسیار فنی است که از فناوری رسوب خلاء استفاده می شود.

اولین مرحله در فرآیند پوشش AR، تمیز کردن دقیق لنزها و بررسی آن ها از نظر عیوب سطحی قابل مشاهده و میکروسکوپی است. حتی یک لکه کوچک، تکه پرز یا خراش کوچک روی لنز در طول فرآیند پوشش می تواند باعث ایجاد یک پوشش AR معیوب شود.

به طور معمول، یک خط تولید پوشش AR، شامل چندین حمام شست و شو، از جمله تمیز کردن اولتراسونیک برای حذف هر گونه اثری از آلودگی های سطحی است. پس از آن، لنزها با هوا خشک می‌شوند و در کوره‌های مخصوص گرم می‌شوند تا رطوبت و گازهای ناخواسته از سطح لنز حذف شود.

لنزها سپس در قفسه‌های فلزی مخصوص قرار می‌گیرند تا به طور ایمن نگه داشته شوند، تقریباً تمام سطوح لنز برای اعمال پوشش در معرض دید قرار می‌گیرند. سپس لنزهایی که باید پوشش داده شود وارد اتاق پوشش می‌شوند، درب اتاق مهر و موم شده و هوا از داخل اتاق خارج می‌شود تا خلاء ایجاد شود.
در حالی که قفسه‌های فلزی لنزها در محفظه پوشش در حال چرخش هستند، یک منبع تغذیه داخل دستگاه یک پرتو الکترون را به یک کاسه کوچک هدایت می‌کند. این کاسه حاوی یک مجموعه از اکسیدهای فلزی در قسمت‌های جداگانه است.

این الکترون‌ها با برخورد به اکسیدهای فلزی، آن ها را به وضعیت پلاسمایی تبدیل می‌کنند که در نتیجه روی لنز رسوب می‌دهند و به عنوان پوششی نازک بر روی سطح لنز اعمال می‌شوند. هنگامی که مواد آنتی رفلکس توسط الکترون ها بمباران می شوند، در داخل محفظه پوشش تبخیر می شوند و به سطوح عدسی ها می چسبند و یک لایه نازک یکنواخت و میکروسکوپی روی عدسی ایجاد می کنند.

برخی از لنزهای عینک دارای پوشش ضد بازتاب کارخانه‌ای بر روی هر دو سطح لنز هستند. لنزهای دیگر، به ویژه لنزهای پروگرسیو و سایر لنزهای چند کانونی (دو کانونی و سه کانونی)، پس از اینکه توسط آزمایشگاه نوری مطابق با نسخه عینک شما سفارشی شدند، پوشش داده می شود.

مزایا عینک آنتی رفلکس

مزایا عینک آنتی رفلکس
در کنار افزایش میزان نوری که به چشم شما می رسد، پوشش آنتی رفلکس مزایای دیگری نیز دارد:

 • فشار چشم را کاهش می دهد: لنزهای با پوشش آنتی رفلکس می توانند فشار چشم دیجیتال را کاهش دهند. هنگامی که شما زمان زیادی را صرف تماشای صفحه نمایش در دستگاه هایی مانند رایانه، تلفن های هوشمند و تبلت می کنید، فشار چشم دیجیتال ممکن است اتفاق بیفتد.
 • باعث زیبایی بیشتر عینک‌های آنتی رفلکس می‌شود: پوشش آنتی رفلکس (AR coating) از بازتاب نور از سطح لنزها جلوگیری می‌کند، بنابراین لنزهای شما تقریباً غیرقابل مشاهده به نظر می‌آیند. شما قادر به برقراری تماس چشمی بهتر با دیگران هستید. این امر می‌تواند به بهبود ارتباط چشمی و احساس راحتی در مکالمات کمک کند.
 • رانندگی در شب را بهبود می بخشد: عینک آنتی رفلکس باعث کاهش تابش خیره کننده و بازتاب نورهای جلو می شوند. آن ها همچنین هاله اطراف چراغ های خیابان و چراغ های راهنمایی را کاهش می دهند تا به شما کمک کنند هنگام رانندگی در شب بهتر ببینید.
 • در عکس ها بهتر به نظر می رسید: پوشش آنتی رفلکس انعکاس نور شدید یا فلاش دوربین را کاهش می دهد. شما همیشه در سلفی های خود عالی به نظر خواهید رسید.
 • به ماندگاری لنزها کمک می کند: لایه ای از پوشش ضد خش اغلب با پوشش آنتی رفلکس همراه است و می تواند به لنزهای شما کمک کند بهتر به نظر برسند و ماندگاری بیشتری داشته باشند.

یکی دیگر از مزایای پوشش آنتی رفلکس این است که می توان آن را برای بسیاری از انواع لنزها از جمله:

 • لنزهای تک دید: لنزهای تک دید به شما کمک می کنند چه از نزدیک یا چه از دور بهتر ببینید.
 • لنزهای پروگرسیو: لنزهای تدریجی یا پروگرسیو به شما این امکان را می دهند که به وضوح فاصله نزدیک، متوسط و دوردست را ببینید.
 • لنزهای مسدود کننده نور آبی: لنزهای نور آبی (عینک های بلوکنترل یا بلوکات) قرار گرفتن شما در معرض نور آبی خورشید و صفحه نمایش دیجیتال را که می تواند به چشمان شما آسیب برساند، کاهش می دهد.
 • لنزهای مطالعه: لنزهای مطالعه به شما کمک می کنند تا چیزها را از نزدیک واضح تر ببینید.
 • لنزهای فتوکرومیک: عینک های فتوکرومیک در داخل خانه شفاف هستند و در صورت قرار گرفتن در معرض خورشید یا سایر منابع اشعه ماوراء بنفش به طور خودکار تیره می شوند.
 • عینک آفتابی: پوشش آنتی رفلکس به شما کمک می کند هنگام استفاده از عینک آفتابی بهتر ببینید. زمانی که پشت به نور خورشید ایستاده اید، عینک آنتی رفلکس تابش نور خورشید که از سطح پشتی عینک آفتابی به چشمان شما منعکس می شود، را از بین می برد.

پوشش AR به ویژه برای لنزهای با شاخص بالا مفید است. این لنزها نازک تر و سبک تر از لنزهای پلاستیکی معمولی هستند. آن ها می توانند تا ۵۰ درصد نور بیشتری نسبت به لنزهای پلاستیکی معمولی منعکس کنند تا نور کمتری به چشم شما برسد.

معایب عینک آنتی رفلکس

معایب عینک آنتی رفلکس
از سوی دیگر، لنزهای پوشش آنتی رفلکس دارای چند نکته منفی هستند.

به دلیل شفافیت لنزها ممکن است کثیف به نظر برسند. عینک‌ آنتی رفلکس، کثیفی‌ها و لکه‌های روی سطح لنزها را به دلیل عدم وجود بازتاب نور، به طور واضح تر نمایان می سازد. در نتیجه ممکن است مجبور شوید لنزهای خود را مرتباً تمیز کنید. این امر مخصوصاً در مورد برخی از پوشش‌های AR ارزان‌تر صدق می‌کند.

اگر شما برای مدت زمان طولانی از تبلت یا دستگاه هوشمند استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که این کار را در شرایط نوری مناسب انجام می‌دهید. یعنی اطمینان حاصل کنید که محیطی که در آن مطالعه می‌کنید، دارای نور کافی برای کاهش فشار بر روی چشم‌های شما است.

نحوه تمیز کردن عینک با لنزهای آنتی رفلکس

هر نوع لنز ضد بازتابی که در عینک آنتی رفلکس خود دارید، مهم است که آن ها را به روش صحیح تمیز کنید:

 • از محصولاتی استفاده کنید که اپتومتریست شما توصیه می‌کند.
 • از مواد شیمیایی خشن اجتناب کنید زیرا می توانند به پوشش AR آسیب برسانند.
 • قبل از تمیز کردن، لنزها را خیس کنید.
 • از پارچه خشک روی لنز خشک استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث خراش لنز شود.

مطالعه بیشتر: آموزش گام به گام و روش اصولی شست و شو عینک

ملاحظات و هشدارها

پوشش هایی که در قسمت بیرونی لنزها اعمال می شوند، بیشتر احتمال دارد پوسته پوسته، خراشیده شوند یا از بین بروند. برای کودکان کوچک، به خصوص اگر نیاز خاصی به پوشش ضد بازتاب ندارند، بهتر است استفاده از این نوع پوشش‌ها را به تعویق بیاندازند.

 • لنزهای خود را خشک تمیز نکنید. همیشه قبل از تمیز کردن لنز آن را بشویید تا از تماس ذرات مخرب به لنزهای AR خود جلوگیری کنید.
 • لنزهای خود را با استفاده از یک پارچه میکروفیبر تمیز کنید. استفاده از پیراهن یا کراوات می تواند آسیب زا باشد.
 • علاوه بر تمیز نکردن صحیح لنزها، عینک دارای لنز آنتی رفلکس ممکن است در اثر دماهای شدید مانند قرار گرفتن در نزدیکی یخ یا آتش نیز آسیب ببینند.
 • لنزهای خود را در زمانی که از آن ها استفاده نمی کنید در جعبه محافظ خود نگهداری کنید.

یک پوشش AR را انتخاب کنید که برای شما بهترین است

پوشش AR روی لنز یکی از ضروریات است. آن ها نه تنها زیبایی دارند، بلکه بینایی را بهبود می بخشند و فشار چشم را کاهش می دهند. هر تولید کننده پوشش AR فرمول اختصاصی خود را دارد، اما به طور کلی همه پوشش های ضد انعکاس از لایه های میکروسکوپی متعددی از اکسیدهای فلزی با ضریب شکست بالا و پایین متناوب تشکیل شده اند. از آنجایی که هر لایه بر طول موج های مختلف نور تأثیر می گذارد، هر چه لایه های بیشتری وجود داشته باشد، بازتاب های بیشتری خنثی می شوند. برخی از پوشش های AR با کیفیت بالا تا هفت لایه دارند.

بسته به سبک زندگی شما، اپتومتریست ممکن است مارک خاصی از پوشش ضد انعکاس را پیشنهاد دهد. اگر زمان زیادی را صرف کار با رایانه می کنید، ممکن است از پوشش AR که نور آبی را فیلتر می کند بهره مند شوید

مراقبت از عینک با لنزهای ضد انعکاس

هنگام تمیز کردن لنزهای دارای پوشش AR، فقط از محصولاتی استفاده کنید که اپتومتریست شما توصیه می‌کند. پاک کننده های لنز با مواد شیمیایی خشن ممکن است به پوشش ضد انعکاس آسیب برساند.

همچنین، سعی نکنید لنزهای دارای پوشش AR را بدون خیس کردن تمیز کنید. استفاده از پارچه خشک روی لنز خشک می تواند باعث خراش لنز شود و از آنجایی که پوشش AR انعکاس نور را که می تواند عیوب سطح لنز را بپوشاند، از بین می برد، خراش های ریز اغلب در لنزهای با پوشش AR بیشتر از لنزهای بدون پوشش قابل مشاهده است.

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
  سبد خرید فروشگاه
  برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
  فروشگاه
  0 مورد سبد خرید