300 هزار تومان تخفیف اولین خرید عینک " کد تخفیف: First " تمام عینک‌های سایت موجود و قیمت‌ها به روز می‌باشند.

300 هزار تومان تخفیف اولین خرید عینک " کد تخفیف: First " تمام عینک‌های سایت موجود و قیمت‌ها به روز می‌باشند.

مقالات

عدسی ترانزیشن: فناوری لنز، بررسی دوام و طول عمر

عدسی ترانزیشن

مدتی است که مردم در مورد تفاوت بین عدسی ترانزیشن و فتوکرومیک سردرگم شده اند. گاهی اوقات یک سؤال یا یک جزئیات کوچک در مورد یک موضوع، اگر نادیده گرفته شود، ممکن است در طول فرآیند خرید به مشکلات بزرگ‌تر منجر شود.

عدسی‌های فتوکرومیک در پاسخ به اشعه ماوراء بنفش (UV) تیره می‌شوند تا بتوانید به راحتی و بدون تابش خیره کننده زمان خود را در خارج از منزل سپری کنید. Transitions® نام تجاری نوعی از لنزهای فتوکرومیک است. بنابراین، همه عدسی‌ های ترانزیشن، فتوکرومیک هستند، اما همه لنزهای فتوکرومیک، ترانزیشن نیستند.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا لنزهای ترانزیشن برای شما مناسب است؟ لنزهای ترانزیشن برای همه مناسب هستند. این لنزها بدون توجه به محل زندگی و نوع فعالیتی که انجام می دهید ایده‌آل برای کودکان، بزرگسالان و بیمارانی هستند که نیازهای ویژه‌ای به مراقبت از چشم دارند.

این مقاله به عنوان راهنمای شما در روشن کردن این موضوع برای شما خواهد بود.

تفاوت بین لنزهای فوتوکرومیک و Transitions® چیست؟

لنزهای فتوکرومیک، که اغلب به عنوان لنزهای واکنشی شناخته می شوند، نوعی از عدسی هستند که هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید به سرعت تیره می شوند و پس از ورود به خانه به حالت شفاف باز می گردند. در واقع، این لنزها به قدری به حضور نور حساس هستند که رنگ آن در هوای ابری همچنان تیره می شود.

عدسی ترانزیشن برای مقابله با نور روشن و اشعه های مضر فرابنفش (UV) طراحی شده اند و جلوه ای از عینک آفتابی ارائه می دهند. این ویژگی همه کاره آن ها را هم به عنوان عینک طبی و هم به عنوان عینک آفتابی مناسب می کند. علاوه بر این، مواد آن ها معمولاً از پلاستیک، شیشه یا مواد پلی کربنات تشکیل شده است که مقاومت در برابر ضربه و شفافیت نوری را تضمین می کند.

لنزهای فتوکرومیک چیست؟

لنزهای فتوکرومیک

لنزهای فتوکرومیک می توانند هم به عنوان عینک طبی و هم به عنوان عینک آفتابی عمل کنند. آنها گاهی اوقات لنزهای سازگار با نور نامیده می شوند و از چشم ها در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کنند. آن ها برای اولین بار در سال ۱۹۶۴ توسط یک شرکت تولیدی به نام Corning Inc توسعه یافتند. نسخه های اولیه از شیشه ساخته شده بودند و با کریستال های هالید نقره پردازش می شدند.

این فناوری با گذشت زمان به پیشرفت خود ادامه داد و منجر به عینک سبک وزن و بادوامی شد که امروزه می بینیم. آن ها در مواد مختلفی مانند پلی کربنات، پلاستیک و پلاستیک با شاخص بالا وجود دارند. این لنزها نیز در رنگ‌ها و رنگ‌های مختلف برای مطابقت با ترجیحات فردی موجود هستند.

لنزهای فتوکرومیک چگونه کار می کنند؟

لنزهای فتوکرومیک معمولاً از پلاستیک ساخته می شوند. این لنزها حاوی مولکول هایی هستند که با قرار گرفتن در معرض نور UV ساختار خود را تغییر می دهند. اشعه ماوراء بنفش باعث شکسته شدن و اصلاح پیوندهای شیمیایی در مولکول ها می شود. این فرآیند باعث می شود سطح لنز تغییر رنگ دهد. اما فرآیند برگشت پذیر است. هنگامی که نور UV دیگر وجود ندارد، مولکول ها به ساختار اولیه خود باز می گردند و لنزها دوباره شفاف می شوند. عدسی های فتوکرومیک بسته به دما و میزان قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش به سرعت تغییر می کنند.

عدسی ترانزیشن چیست؟

Transitions® یک نام تجاری برای محصولی است که توسط Transitions Optical تولید می شود. این شرکت مستقر در ایالات متحده یک سرمایه گذاری مشترک بین PPG Industries, Inc. و Essilor International SA است. از سال ۱۹۹۰، آن ها به یکی از تامین کنندگان پیشرو عینک فتوکرومیک تبدیل شده اند.

عدسی ترانزیشن

عدسی ترانزیشن دارای ویژگی هایی هستند که باعث می شود عملکرد بسیار بالایی داشته باشند.

آن ها از فرآیندی به نام imbibing استفاده می کنند این فرآیند به این معنی است که از حرارت برای جذب رنگ دی‌پیکرومیک زیر سطح عدسی استفاده می‌شود. اگر مواد عینک به راحتی از طریق فرآیند imbibing رنگ دی‌پیکرومیک را جذب نکنند، از یک روش جایگزین به نام Trans-Bonding™ استفاده می‌شود. در این روش، فناوری فوتوکرومیک روی سطح عدسی قرار داده می‌شود به جای جذب شدن زیر سطح. هر دو روش به کار رفته این قابلیت را دارند که عینک بین حالت شفاف و تاریک تغییر کنند.

چرا باید از عدسی های Transitions® استفاده کنید؟

لنزهای ترانزیشن هم یک انتخاب کاربردی و هم مد روز برای عینک هستند.

 1. راحتی: هنگام گذراندن وقت در فضای باز، نیازی به جابجایی بین عینک طبی و عینک آفتابی نیست. یک جفت لنز می تواند همه این کارها را انجام دهد.
 2. محافظت: عدسی ترانزیشن به طور کامل اشعه های UVA و UVB را مسدود می کند. این امر به ویژه برای افرادی که زمان زیادی را زیر نور خورشید می گذرانند بسیار مهم است.
 3. استایل: یک عدسی ترانزیشن می تواند در رنگ های مختلف باشد. با انتخاب یک رنگ منحصر به فرد، از عینک خود برای بیان سلیقه و استایل شخصیتان استفاده کنید.

تفاوت لنزهای فوتوکرومیک و عدسی ترانزیشن

تفاوت های کلیدی وجود دارد که عدسی ترانزیشن را از نسخه های عمومی متمایز می کند.

 1. تنوع: عدسی ترانزیشن طیف گسترده ای از گزینه ها را در مقایسه با سایر عینک های فتوکرومیک ارائه می دهد. به عنوان مثال، Transitions® XTRActive برای افرادی با چشم های حساس طراحی شده است. آن ها از قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر ماوراء بنفش در فضای باز و نور روشن در داخل خانه جلوگیری می کنند.
 2. سرعت: عدسی ترانزیشن به دلیل سازگاری سریع در شرایط نوری مختلف مورد توجه زیادی قرار گرفته است. به عنوان مثال، Transitions® Signature® GEN 8™ در مقایسه با محصولات مشابه سه دقیقه سریعتر شفاف می شود. این ویژگی باعث می‌شود که این عدسی‌ها گزینه‌ی مناسبی برای افرادی باشند که به سرعت بین محیط‌های داخلی و خارجی در حرکت هستند.
 3. کیفیت: Transitions® اغلب با تضمین کیفیت ارائه می شوند. بسیاری از اپتومتریست ها این برند را به دلیل عملکرد قابل اعتماد و پشتیبانی مشتری توصیه می کنند.

تفاوت عدسی ترانزیشن و عدسی فیلتر کننده نور آبی

عدسی ترانزیشن با عدسی های به کار رفته در عینک های بلوکنترل و بلوکات یکسان نیستند. عینک های نور آبی طول موج های خاصی از نور آبی را فیلتر می کنند. نور آبی از خورشید و به میزان بسیار کمتری از دستگاه های الکترونیکی مانند گوشی های هوشمند و رایانه ها ساطع می شود. این شیشه ها معمولاً دارای پوشش شفاف هستند و به رنگ تیره تغییر نمی کنند.

از سوی دیگر، لنزهای ترانزیشن با نور UV سازگار می شوند. آنها همیشه از چشم ها در برابر اشعه های مضر UV محافظت می کنند. این لنزها تابش خیره کننده را کاهش می دهند و می توانند وضوح را در نور خورشید بهبود بخشند. برخی از برندها مانند Transitions® Signature® GEN 8™، فناوری فیلتر نور آبی را به عنوان یک ویژگی اضافه ارائه می دهند. اگر لنزهای ترانزیشن به شما کمک می کنند تا با وضوح بیشتری روی مانیتور خود تمرکز کنید، می‌توانید آنها را هم در این موارد استفاده کنید.

رنگ لنزهای Transitions® چیست؟

لنزهای Transitions® Generation 8 در حال حاضر در هفت رنگ مختلف از جمله:

رنگ لنزهای Transitions

 

 1. خاکستری (Grey)
 2. قهوه‌ای (Brown)
 3. سبز گرافیتی (Graphite Green)
 4. یاقوت کبود (Sapphire)
 5. یاقوت ارغوانی (Amethyst)
 6. کهربایی (Amber)
 7. زمردی (Emerald)

روزهایی که عدسی‌ ترانزیشن فقط در یک رنگ یکنواخت عرضه می‌شدند، گذشته است. امروزه، شما می‌توانید از یک طیف گسترده از رنگ‌ها انتخاب کنید که نه تنها طبق سلیقه شما است، بلکه فواید مختلفی را نیز فراهم می‌کند.

۱- خاکستری

عدسی‌ ترانزیشن خاکستری چندکاره هستند، برای همه شرایط نوری از روشن تا ابری ایده آل است. رنگ خنثی آن ها درک واقعی رنگ را تضمین می کند و آنها را برای رانندگی، پیاده روی یا فعالیت های نزدیک آب عالی می کند. آنها همچنین به خوبی با هر رنگ فریم مطابقت دارند و بدون درگیری استایل را بهبود می بخشند.

مزیت اصلی لنزهای خاکستری توانایی آن ها در کاهش فشار و تنش چشم در روزهای آفتابی یا در آب و هوای متغیر، با کمک ویژگی ضد خستگی آن تسهیل می شود.

 

۲- سبز گرافیتی

عدسی ترانزیشن Graphite Green چند کاره هستند، تابش خیره کننده را کاهش می دهند و کنتراست را در همه شرایط نوری بهبود می بخشند. آنها خستگی چشم را در روزهای روشن مانند لنزهای خاکستری به حداقل می‌رسانند. از نظر زیبایی شناختی، آن ها به خوبی با سبک های مختلف فریم، به ویژه سیاه، کریستال، یا لاک پشتی مطابقت دارند.

این لنزها برای استفاده در عینک ورزشی عالی هستند، دید و روشنایی را افزایش می دهند. این ویژگی باعث ترجیح بازیکنان تنیس و گلف برای برتری در کنتراست بین قسمت‌های روشن و تاریک می‌شود. سازگاری آنها همچنین برای استفاده روزمره مناسب است.

 

۳- قهوه ای

لنزهای Brown Transitions® برای نور خورشید ایده آل هستند زیرا به طور موثر تابش خیره کننده را به حداقل می رساند. لنزهای قهوه ای برای پوشیدن روزمره یا کسانی که به نور حساس هستند بسیار عالی است و در عین حال کنتراست را افزایش می دهد.

از دیدگاه سبک، لنزهای قهوه‌ای گزینه‌ای جاودانه هستند که طیف گسترده‌ای از رنگ‌های فریم، از جمله طرح‌های قهوه‌ای، سبز و لاک پشتی را با ظرافت و زیبایی تکمیل می‌ کند.

 

۴- یاقوت کبود

لنزهای یاقوت کبود ترانزیشن کنتراست بصری فوق‌العاده‌ای را در نور کم ارائه می‌کنند، درک رنگ را تقویت می‌کنند. لنزهای فتوکرومیک آبی در شرایط مه آلود عالی هستند، اگرچه ممکن است در معرض نور شدید خورشید عملکرد خوبی نداشته باشند.

از نظر زیبایی شناسی، لنزهای آبی به خوبی با استات های خنثی مانند کریستال، خاکستری یا سیاه ترکیب می شوند و ظاهری مد روز «هالیوودی» دارند.

 

۵- ارغوانی

عدسی‌ ترانزیشن آمتیست یک رنگ بنفش درخشان و پرانرژی ارائه می‌دهند. این نوع رنگ عدسی مناسب برای افرادی هستند که ارزش قابل توجهی را به رنگ داده و می‌خواهند متمایز باشند. لنزهای آمتیست کیفیت بصری و درک رنگ را بهبود می بخشند و در عین حال ظاهری منحصر به فرد ارائه می دهند.

لنزهای آمتیست به خوبی با فریم های استات های خنثی مانند کریستال، خاکستری یا سیاه ترکیب می شوند.

 

۶- کهربا

لنزهای ترانزیشن کهربایی رنگی گرم و طلایی ایجاد می‌کنند که درک عمق و کنتراست را در شرایط کم نور افزایش می‌دهد. اینها برای افرادی که زیاد رانندگی می کنند، به خصوص در عصر انتخابی عالی هستند، زیرا می توانند به بهبود دید کمک کنند.

لنزهای کهربایی سبک‌تر از لنزهای ترانزیشن قهوه‌ای هستند، اما به خوبی با رنگ‌های مشکی، لاک‌پشتی، هاوانا یا کریستال استات ساده ترکیب می‌شوند.

 

۷- زمرد

لنزهای ترانزیشن زمردی یک رنگ سبز روشن دارند که دقت بصری و درک عمق را افزایش می دهد. این لنزها برای دوستداران طبیعت و افرادی که در فضای باز ورزش می کنند بسیار مناسب است.

لنزهای ترانزیشن زمردی دارای رنگ سبز واضح‌تری هستند که به خوبی با رنگ‌های استات مشکی، کریستالی یا لاک پشتی مطابقت دارد.

 

بهترین رنگ برای عدسی ترانزیشن چیست؟

بهترین رنگ برای عدسی ترانزیشن

بهترین رنگ عدسی ترانزیشن معمولا قهوه ای، خاکستری یا سبز (زمردی) است. این رنگ‌های محبوب برای تقویت کنتراست و درک رنگ طراحی شده‌اند و شناسایی اشیا را در شرایط روشن آسان‌تر می‌کنند. این باعث می شود آن ها برای فعالیت های خارج از منزل در شرایط نور متغیر ایده آل باشند.

مطالعه بیشتر: راهنمای انتخاب بهترین رنگ عینک آفتابی

سوالات متداول

در ادامه به تعدادی از سوالات پر کاربردی که کاربران و مراجعه کنندگان ما در مجموعه آرمانی ویژن در خصوص عدسی های ترانزیشن پرسیده اند را با مشورت اپتومتریست های مجرب، پاسخ خواهیم داد.

۱- چگونه از عدسی ترانزیشن مراقبت کنیم؟

این ۴ مرحله در مورد نحوه تمیز کردن لنزهای ترانزیشن به شما کمک می کند تا طول عمر و اثربخشی آن ها را افزایش دهید:

 1. لنزهای ترانزیشن خود را حداقل یک بار در روز تمیز کنید. لکه، خاک و گرد و غبار همیشه بر روی لنزهای عینک جمع می شود.
 2. لنزهای ترانزیشن خود را با آب ولرم بشورید. وقتی ذرات ریز گرد و غبار و کثیفی به لنزهای شما می‌چسبند، احتمال زیادی وجود دارد که خشک کردن بدون شست و شو باعث حرکت آن‌ها و ایجاد خراش‌های کوچک روی لنز شما شود.
 3. از اسپری کردن پاک کننده های شیمیایی خانگی روی عینک خودداری کنید. اینها حاوی آمونیاک هستند که می تواند پوشش ویژه روی لنزهای شما را خراب کند.
 4. به آرامی عینک خود را با پارچه میکروفیبر مناسب پاک کنید. هرگز لنزهای خود را با دستمال کاغذی خشک نکنید. سطوح بافت دستمال کاغذی می تواند به شدت لنزهای شما را خراش دهد. استفاده از گوشه پیراهن نیز ایده بدی است. برای پاک کردن عینک، توصیه می کنیم از یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید.

۲- آیا لنزهای ترانزیشن فرسوده می شوند؟

لنزهای ترانزیشن به اندازه یک عینک سنتی اصلاح بینایی عمر می کنند، اگر نه بیشتر. می توانید انتظار داشته باشید که یک جفت عینک با لنزهای ترانزیشن اثربخشی خود را برای ۳ سال یا بیشتر حفظ کند. پس از آن دوره زمانی، ممکن است متوجه شوید که ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا لنز بین حالت‌های تیره و روشن تغییر کند. یکی دیگر از نشانه های فرسودگی آن ها، رنگ زرد در لبه های لنز است

۳- آیا عدسی ترانزیشن نقطه ضعفی دارند؟

اگرچه عدسی‌های ترانزیشن عدسی چندکاره ای است، اما محدودیت‌های خود را نیز دارند. هنگام رانندگی، شیشه جلو اتومبیل شما مقدار زیادی از اشعه ماوراء بنفش خورشید را مسدود یا منعکس می کند. متعاقباً این امر مانع از اثر تیره شدن عدسی ترانزیشن می شود که برای تنظیم به نور UV متکی هستند. این ممکن است لنزهای شما را در حالت شفاف تری قرار دهد، بنابراین تجربه بصری راحت تری را در مقایسه با عینک آفتابی رنگی معمولی ارائه می دهد.

هوای ابری به دلیل کاهش سطح اشعه ماوراء بنفش، تأثیر مشابهی بر عدسی Transition دارد. این امر توانایی آن ها را برای تاریک شدن در نور روشن کند می کند و بنابراین جذب آن ها را کاهش می دهد. ممکن است متوجه شوید که لنز Transitions شما در روزهای بارانی/ابری واکنش نشان نمی‌دهد، حتی اگر بیرون کاملاً روشن باشد. لنزهای Transition Gen 8 با پلاریزه در دسترس نیستند. اگر زمان زیادی را در خارج از منزل سپری می کنید، به خصوص در نزدیکی آب، این عیب ممکن است یک عامل بازدارنده باشد.

۴- لنزهای ترانزیشن خاکستری چقدر تیره هستند؟

در تاریک ترین حالت، عدسی ترانزیشن نسل ۸ دارای میانگین جذب نور مرئی ۷۰ درصد است. این بدان معناست که تنها ۳۰ درصد نور مرئی از طریق لنزها منتقل می شود، در حالی که ۷۰ درصد توسط لنزها جذب می شود. لنزهای آفتابی با رنگ دسته‌بندی ۳، که بین ۴۳ تا ۸۰ درصد از نور را جذب می‌کنند، لنزهایی هستند که به طور عمده برای استفاده در فعالیت‌های تفریحی مناسب هستند. اما به خاطر داشته باشید که لنزهای Transition بسته به روشنایی نور خورشید از ۰ تا میانگین ۷۰ درصد جذب متفاوت هستند.

۵- آیا بهتر است عینک آفتابی نسخه ای تهیه کنید یا لنزهای ترانزیشن؟

این بستگی به سبک زندگی، ترجیحات بینایی و بودجه شما دارد. عینک‌های آفتابی نسخه‌ای گزینه‌ای فوق‌العاده و خاص برای استفاده در نور شدید آفتاب هستند. آنها نه تنها اصلاح بینایی را از طریق نسخه شما ارائه می دهند، بلکه با راحتی بصری مداوم از چشمان شما در برابر نور خورشید محافظت می کنند.

عدسی‌های آفتابی تجویزی هرچقدر هم که روشن باشند، به صورت مداوم تیره باقی خواهند ماند، برخلاف عدسی های ترانزیشن که به تغییرات نوری واکنش نشان می‌دهند. گزینه‌های مختلفی مانند پلاریزاسیون و پوشش‌های اضافی، عدسی‌های آفتابی تجویزی را برای انجام وظایف بینایی در محیط‌های با روشنایی بالا به عنوان یک راه‌حل مستقل واکنش‌پذیر ارائه می‌دهند.

از طرف دیگر لنزهای ترانزیشن یک راه حل دو در یک هستند که هم به عنوان عینک و هم به عنوان عینک آفتابی عمل می کنند. این امر شما را از سرمایه گذاری در دو فریم با دو مجموعه لنزهای تجویزی نجات می دهد. از نظر بودجه، این گزینه مطمئناً جذاب است اما دارای مشکل تاخیر در زمان واکنش است. (بسته به سطح UV اطراف شما، تغییرات ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا کاملاً با نور خورشید سازگار شوند.) اگر ترجیح می دهید فریم خاصی برای کارهای خاص داشته باشید، بهتر است یک سری عینک طبی و یک جفت دیگر عینک آفتابی طبی داشته باشید.

۶- آیا در صورت داشتن لنزهای ترانزیشن به عینک آفتابی نیاز دارم؟

اگر از قبل لنزهای Transition دارید، لزوماً نیازی به عینک آفتابی ندارید. لنزهای ترانزیشن برای تطبیق و تیره شدن در برابر نور شدید خورشید طراحی شده اند و از چشمان شما در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کنند. با این حال، هنگام تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری یا عدم سرمایه‌گذاری روی یک عینک آفتابی اضافی با لنزهای ترانزیشن، عواملی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

اولاً، میزان تاریکی عدسی ترانزیشن شما ممکن است برای نور شدید خورشید کافی نباشد، به خصوص اگر چشمان حساسی دارید. در این مورد، صرف نظر از روشنایی روز، ممکن است داشتن یک جفت عینک جداگانه که بتوانید به آن تکیه کنید، مفید باشد.

علاوه بر این، لنزهای Transition در داخل ماشین چندان تیره نمی شوند. اگر زمان زیادی را در زیر نور شدید خورشید رانندگی می کنید، استفاده از عینک آفتابی می تواند به کاهش تابش خیره کننده و ایجاد راحتی بصری بهتر کمک کند.

در نهایت، اگر مکرراً در فعالیت‌های خارج از منزل که شامل آب، برف یا شن است شرکت می‌کنید، عینک‌های پلاریزه می‌توانند گزینه بهتری باشند، زیرا در مقایسه با لنزهای Transition کاهش تابش و شفافیت بهتری را ارائه می‌دهند.

انتخاب درست

در واقع، برای افرادی که عینک تجویز شده می‌زنند و می‌خواهند عینک آفتابی هم داشته باشند، لنزهای فتوکرومیک و ترانزیشن یک گزینه مناسب و راحت است. با استفاده از این لنزها، آنها می‌توانند هم زمان عینک تجویز شده و عینک آفتابی داشته باشند، بدون اینکه نیاز به دو عینک جداگانه داشته باشند. چه Transitions® را انتخاب کنید یا یک برند عمومی، حتماً در مورد نیازهای خود با یک اپتومتریست صحبت کنید. آن ها می توانند به تعیین بهترین گزینه ها برای نیازها و سبک زندگی شما کمک کنند.

به یاد داشته باشید، آنچه بیش از همه مهم است این است که چشمان شما در هر شرایط نوری محافظت شوند. چه ورزشکار باشید و چه کارمند اداری، این انعطاف‌پذیری می‌تواند به هر دو گروه افراد کمک کند و در زندگی و کارشان تاثیر مثبتی داشته باشد.

 

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
  سبد خرید فروشگاه
  برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
  فروشگاه
  0 مورد سبد خرید