300 هزار تومان تخفیف اولین خرید عینک " کد تخفیف: First " تمام عینک‌های سایت موجود و قیمت‌ها به روز می‌باشند.

300 هزار تومان تخفیف اولین خرید عینک " کد تخفیف: First " تمام عینک‌های سایت موجود و قیمت‌ها به روز می‌باشند.

مقالات

همه چیز درباره عمل زیبایی تغییر رنگ چشم: عوارض و خطرات

عمل زیبایی تغییر رنگ چشم

آیا عمل زیبایی تغییر رنگ چشم مد جدید است؟ با افزایش علاقه به این عمل، پزشکان از خطرات دائمی آن هشدار می‌دهند.

روش های تغییر رنگ چشم، که هیچ کدام مورد تایید FDA نیستند، خطراتی را به همراه دارند که شامل حساسیت شدید به نور، گلوکوم، آب مروارید، بیماری قرنیه، از دست دادن بینایی و نابینایی می شود. عوارض جانبی ممکن است مدت کوتاهی پس از یک عمل ظاهر شود یا سال ها طول بکشد تا ایجاد شود. چشم پزشکان معتقدند که در بسیاری از موارد، افراد با عبور از این عواقب افسرده می شوند.

با این حال خطرات و هزینه برخی از افراد را منصرف نمی کند. در این مقاله، ما همه چیز را در مورد جراحی تغییر رنگ چشم، از جمله روش های مختلف، روند عمل و زمان بهبودی به شما خواهیم گفت. همچنین به بررسی سوالات در مورد این روش می پردازیم و به شما کمک می کنیم تا تصمیم بگیرید که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

مطالعه بیشتر: انواع جراحی چشم چیست و دلایل نیاز به آنها

عمل زیبایی تغییر رنگ چشم چیست؟

عمل زیبایی تغییر رنگ چشم

جراحی تغییر رنگ چشم به منظور تغییر رنگ عنبیه، پس از آسیب یا مشکلات پزشکی دیگر چشم انجام می‌شود. به ندرت، از این جراحی به دلایل زیبایی و به عنوان جایگزینی دائمی برای لنزهای رنگی استفاده می‌شود.

انواع روش تغییر رنگ چشم

سه روش برای تغییر رنگ چشم وجود دارد:

 1. کراتوپیگمانتاسیون لیزری: این روش که با نام «تتو قرنیه» نیز شناخته می‌شود، از لیزر برای تزریق دقیق رنگدانه به گنبد شفاف جلوی چشم شما، به نام قرنیه، استفاده می‌کند.
 2. لایه برداری با لیزر: با استفاده از لیزر، سلول‌های رنگدانه‌ساز (ملانوسیت) در لایه بالایی عنبیه تخریب می‌شوند.
 3. جراحی کاشت عنبیه: این شامل جایگزینی عنبیه طبیعی شما با یک عنبیه مصنوعی (مصنوعی) است.

با اینکه لنزهای رنگی ایمن‌ترین راه برای تغییر رنگ چشم هستند، اما در صورتی که آسیب یا رنگ غیرمعمول عنبیه باعث ناراحتی شما شده باشد، عمل زیبایی تغییر رنگ چشم ممکن است مناسب باشد. با این حال، این عمل ممکن است تحت پوشش بیمه قرار نگیرد.

۱- کراتوپیگمنتیشن با لیزر

کراتوپیگمنتیشن با لیزر

 

لیزر کراتوپیگمنتاسیون که با نام «تتو قرنیه» نیز شناخته می‌شود، به جای تغییر رنگ عنبیه، رنگی را به قرنیه اضافه می‌کند تا رنگ اصلی عنبیه را پنهان کند.

در کراتوپیگمنتاسیون از لیزر برای ایجاد مجموعه‌ای از تونل‌های حلقوی با عمق یکنواخت در قرنیه استفاده می‌شود. سپس رنگدانه رنگی به داخل تونل‌ها تزریق می‌شود. استفاده از لیزرهای رباتیک توزیع یکنواخت‌تر رنگ را نسبت به تکنیک‌های قدیمی‌تر «سوراخ کردن با سوزن» تضمین می‌کند.

کراتوپیگمنتاسیون با استفاده از قطره های بی حسی چشم انجام می شود تا چشم ها بی حس شوند. سر شما برای ثابت ماندن در یک نگهدارنده (مهار) قرار داده می شود و وسیله ای شبیه به کولیس، پلک شما را باز نگه می دارد تا از پلک زدن جلوگیری کند. این عمل ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما درد کمی به همراه دارد یا اصلاً دردی ندارد.

 • خطرات

با وجود دقت بالای این تکنیک، کراتوپیگمنتاسیون بدون ریسک نیست. در حالی که تمام تلاش ها برای ثابت نگه داشتن چشم و سر انجام می شود، هر گونه حرکت ناخواسته ای می تواند منجر به اشتباه و آسیب احتمالی شود. همچنین عوارض دیگری ممکن است پس از عمل ایجاد شود.

خطرات احتمالی کراتینه لیزر عبارتند از:

 • رنگ چشم ناسازگار: ناشی از توزیع ناهموار رنگ است
 • کاهش شفافیت رنگ: ناشی از مهاجرت یا نفوذ رنگدانه به فضای قرنیه.
 • سوراخ شدن قرنیه: سوراخ شدن قرنیه که می‌تواند منجر به نشت مایع، تغییرات بینایی و فرو رفتن گنبد قرنیه شود.
 • حساسیت به نور: زمانی که نور به لبه‌های مات و غیرشفاف قرنیه‌ای که درمان شده است، برخورد می‌کند، به صورت غیرطبیعی شکسته می‌شود و این وضعیت باعث می‌شود که فرد نسبت به نور حساسیت پیدا کند
 • واکنش به رنگ: انجام لیزر کراتوپیگمنتاسیون می تواند باعث التهاب لایه میانی چشم (یووئیت) یا ایجاد رگ های خونی جدید در قرنیه (نئوواسکولاریزاسیون قرنیه) شود.
 • عفونت باکتریایی چشم: این امر خطر ابتلا به زخم قرنیه و باقی ماندن جای زخم را افزایش می دهد.

برای افرادی که بیماری های قرنیه دارند یا سابقه عمل لیزیک دارند، لیزر کراتوپیگمنتاسیون مناسب نیست.

 • هزینه

هزینه کراتوپیگمنتیشن به عوامل مختلفی از جمله دستمزد جراح، نوع تجهیزات و محل جغرافیایی کلینیک بستگی دارد. به طور کلی، این روش درمانی به دلیل اینکه یک عمل زیبایی انتخابی محسوب می شود و جزء ضروریات پزشکی نیست، تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

لذا، قبل از انجام کراتوپیگمنتیشن، مشاوره با یک چشم پزشک دارای مجوز و پرس و جو در مورد هزینه ها و شرایط مختلف آن، بسیار حائز اهمیت است.

مطالعه بیشتر: چگونه رنگ چشم می تواند شخصیت شما را آشکار کند؟

۲- لایه برداری با لیزر

لایه برداری چشم با لیزر

در حالی که کراتوپیگمنتیشن با لیزر یک روش افزودنی است، رفع رنگدانه با لیزر یک روش کاهشی است. لیزر دپیگمانتاسیون (همچنین به عنوان iridosplasty photoablative شناخته می‌شود) برای روشن کردن رنگ چشم با هدف قرار دادن سلول‌هایی که ملانین (رنگدانه‌ای که به پوست، مو و چشم رنگ می‌دهد) تولید می‌کنند، استفاده می‌شود. رنگ چشم انسان به میزان ملانین موجود در عنبیه آن بستگی دارد. هرچه ملانین بیشتر باشد، چشم تیره تر به نظر می رسد.  برعکس، چشم های روشن ملانین کمتری دارند.

فرآیند تغییر رنگ چشم با لیزر در طی چند جلسه انجام می‌شود. در این روش، از پرتوهای لیزر کم‌انرژی برای گرم کردن رنگدانه قهوه‌ای موجود در سطح عنبیه استفاده می‌شود. گرم شدن این رنگدانه باعث می‌شود که رنگ آبی یا سبز زیر آن آشکار شود. پرتوهای لیزر به گونه‌ای تنظیم می‌شوند که بدون ایجاد هیچگونه آسیبی از قرنیه عبور کنند. گفته می‌شود که این روش به دلیل استفاده از قطره‌های چشمی بی‌حس‌کننده، بدون درد است.

 • خطرات

با توجه به عوارض جانبی کمتر، لیزر دپیگمنتیشن در مقایسه با سایر روش‌های تغییر رنگ چشم، روشی کم‌دردسرتر به نظر می‌رسد. خطرات عبارتند از:

 • ایریت: ایریت التهاب پوشش رنگی چشم (عنبیه) که معمولا خفیف و کوتاه مدت است.
 • حساسیت به نور: به دلیل گشاد شدن غیرطبیعی مردمک ها که معمولا موقتی است.
 • تغییر رنگ ناخواسته چشم: در افرادی که رنگ چشم قهوه ای دارند، ممکن است رنگ سبز یا آبی زیرین چشم پس از برداشتن لایه قهوه ای توسط لیزر آشکار شود.

نکته مهم: دپیگمانتاسیون لیزر برای افراد مبتلا به گلوکوم ممنوع است.

 • هزینه

کاهش رنگ با لیزر نسبت به سایر روش‌های تغییر رنگ چشم، هزینه کمتری دارد، زیرا شامل بریدن بافت‌ها نمی‌شود. به دلیل تنوع ارائه دهندگان خدمات، هزینه لیزر دپیگمانتاسیون می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. لازم به ذکر است که این روش درمانی توسط چشم پزشک دارای مجوز انجام می شود و به دلیل ماهیت زیبایی، تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

 • بهبود

تغییر رنگ چشم با لیزر بی‌پیگمانتاسیون فوری نیست و پس از عمل، ممکن است تا چهار هفته طول بکشد تا لایه قهوه ای قرنیه توسط بدن جذب شود و رنگ طبیعی آبی یا سبز چشم آشکار گردد. در برخی موارد، تاری دید خفیف، قرمزی چشم، ریزش اشک و حساسیت به نور ممکن است یک یا دو ساعت بعد از عمل رخ دهد. این عوارض معمولاً گذرا هستند و در موارد نادر، ممکن است سردرد، مردمک های غیرطبیعی و حساسیت شدید به نور نیز ایجاد شود.

۳- جراحی ایمپلنت عنبیه

جراحی ایمپلنت عنبیه

جراحی کاشت عنبیه، روشی تهاجمی برای تغییر رنگ چشم است که در آن از یک عنبیه مصنوعی برای پوشاندن عنبیه طبیعی استفاده می‌شود. انجام این عمل به صورت سرپایی انجام می‌شود.

این تکنیک برای اولین بار در سال ۱۹۵۶ برای ترمیم آسیب‌ها، عفونت‌ها و نقص‌های مادرزادی عنبیه، مانند آلبینیسم چشمی، توسعه یافت. با این حال، به دلیل خطرات احتمالی، امروزه کمتر برای اهداف زیبایی استفاده می‌شود.

معمولاً ایمپلنت‌های عنبیه در رنگ‌های آبی، سبز، قهوه‌ای و مشکی موجود هستند. افرادی که تمایل به تغییر رنگ فقط یک چشم دارند، می‌توانند ایمپلنت سفارشی را برای مطابقت با رنگ چشم دیگر خود سفارش دهند.

در حین جراحی کاشت عنبیه، چشم پزشک یک برش کوچک در قرنیه، در محل اتصال آن به صلبیه (بخش سفید چشم)، ایجاد می‌کند. سپس، عنبیه سیلیکونی تا شده را از طریق برش وارد کرده و آن را باز می‌کنند. در نهایت، پروتز عنبیه مصنوعی را به عنبیه طبیعی بخیه می‌زنند.

 • خطرات

خطرات جراحی کاشت عنبیه قابل توجه و گاهی اوقات شدید است، به طوری که این عمل را برای افرادی که قصد تغییر رنگ چشم به دلایل زیبایی دارند، کمتر جذاب می‌سازد.

برخی از جدی ترین عوارض عبارتند از:

 • گلوکوم: یک بیماری پیشرونده که بر عصب بینایی تأثیر می گذارد
 • آب مروارید: کدر شدن عدسی چشم
 • عفونت چشم: منجر به زخم قرنیه و اسکار می شود
 • کاهش بینایی یا نابینایی

به دلیل خطر عوارض، کاشت عنبیه برای افراد مبتلا به گلوکوم یا رتینوپاتی دیابتی توصیه نمی‌شود.

 • هزینه

FDA فقط جراحی کاشت عنبیه را برای درمان بیماری‌های پزشکی تأیید کرده است و برای سایر اهداف مجاز نیست.

 • بهبود

برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول بعد از جراحی ایمپلنت عنبیه، ممکن است احساس کنید چشمتان کمی خشن یا خراشیده شده است و چشمانتان اشک آور و حساس به نور می باشد. غیر معمول نیست که بینایی شما در هفته اول کمی تار باقی بماند.  

برای جلوگیری از لمس یا خاراندن چشم در هنگام خواب، ممکن است به یک چشم‌پوش محافظ نیاز داشته باشید. بهبودی پس از کاشت عنبیه ممکن است بین دو تا هشت هفته طول بکشد.

آیا می‌توان رنگ چشم خود را به طور دائمی تغییر داد؟

رنگ چشم شما می تواند به طور دائمی تغییر کند. این کار با اضافه یا خارج کردن رنگدانه ها یا جایگزینی کل عنبیه انجام می شود.

از آنجایی که رنگ عنبیه تأثیری روی بینایی ندارد، جراحی تغییر رنگ چشم به طور کلی یک عمل اختیاری محسوب می شود. با این حال، اگر آسیب یا بیماری چشم باعث تغییر رنگ شود، ممکن است این جراحی به عنوان بخشی از جراحی ترمیمی ضروری باشد.

اگرچه تغییر رنگ چشم در برخی موارد به عنوان یک عمل “اضافی” در کنار جراحی‌های ضروری چشم مانند آب مروارید، کاشت لنز یا پیوند قرنیه انجام می‌شود، اما به ندرت برای اهداف صرفاً زیبایی انجام می شود. این به دلیل خطرات قابل توجهی است که با این روش همراه است.

معایب عمل زیبایی تغییر رنگ چشم

معایب عمل زیبایی تغییر رنگ چشم

کاشت عنبیه که ابتدا برای رفع آسیب‌های چشمی و بیماری‌های خاص طراحی شده بود. اینها عبارتند از آنیریدیا، زمانی که کل عنبیه از بین رفته است، و کولوبوما، زمانی که بخشی از عنبیه وجود ندارد.

در طی این روش، پزشک یک برش کوچک در قرنیه ایجاد می‌کند و یک عنبیه مصنوعی مبتنی بر سیلیکون را وارد می‌کند تا در شکاف قرار گیرد. در مرحله بعد، ایمپلنت عنبیه که از جنس سیلیکون نرم و تا شده است، از طریق یک برش کوچک در قرنیه وارد چشم می‌شود. سپس ایمپلنت در موقعیت خود باز شده و توسط بخیه‌های ظریف در پشت عنبیه طبیعی ثابت می‌شود. به طور معمول، آنها از بی حس کننده موضعی استفاده می کنند.

در حالی که جراحی تغییر رنگ چشم در ابتدا برای اهداف پزشکی انجام می‌شد، به طور فزاینده‌ای به عنوان یک روش زیبایی نیز مورد توجه قرار گرفته است. تمایل به تغییر رنگ چشم طبیعی، حتی در افرادی که عنبیه سالم و عملکردی دارند، به عاملی برای محبوبیت این روش تبدیل شده است.

این جملات با لحنی خنثی بازنویسی شده‌اند و اطلاعات اصلی را بدون قضاوت یا جهت‌گیری خاصی ارائه می‌دهند.

منبع معتبر تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که جراحی کاشت عنبیه زیبایی انجام داده‌اند، بیشتر در معرض عوارض هستند که شامل:

 • کاهش نسبی یا کامل بینایی
 • گلوکوم که به دلیل افزایش فشار داخل چشم ایجاد می‌شود
 • آب مروارید که باعث تیرگی عدسی شفاف چشم می‌شود
 • آسیب به قرنیه
 • ورم قرنیه، که به نام ادم قرنیه نیز شناخته می‌شود
 • یووئیت، نوعی التهاب چشمی که منجر به قرمزی، درد و تاری دید می‌گردد

جراحی کاشت عنبیه زیبایی یک عمل نسبتا جدید و بحث برانگیز است که هنوز به طور کامل توسط محققان پزشکی مورد بررسی قرار نگرفته است. شواهد کمی وجود دارد که ثابت کند این روش موثر و ایمن است.

مطالعه بیشتر: آشنایی با متداول ترین نشانه های ضعیف شدن نمره چشم

تغییر موقت رنگ چشم

اگر قصد دارید به دلایل زیبایی رنگ چشم خود را تغییر دهید، گزینه‌های موقتی در دسترس شماست که این امکان را فراهم می‌کنند. لنزهای رنگی ساده‌ترین گزینه هستند. این لنزها هم به صورت نسخه‌ای و هم ساده در دسترس بوده و انواع متنوعی دارند.

 • لنزهای مات: این لنزها غیر شفاف هستند و برای افرادی که چشمان تیره دارند و می‌خواهند رنگ روشن‌تری داشته باشند، مناسب‌ترند.
 • لنزهای تقویتی: این لنزها شفاف هستند و به افزایش رنگ طبیعی چشم شما کمک می کنند.
 • لنزهای دید: این لنزها لکه‌های آبی روشن یا سبزی دارند که عنبیه را برجسته و نمایان‌تر می‌کنند.

آیا رنگ چشم در طول زمان تغییر می کند؟

رنگ چشم معمولاً در طول زندگی یک فرد ثابت می‌ماند. با این حال، در برخی افراد، سطح ملانین ممکن است با افزایش سن تغییر کند و باعث روشن‌تر به نظر رسیدن چشمانشان شود. این تغییر بی‌ضرر است و جای نگرانی ندارد.

با این حال، چندین بیماری وجود دارد که ممکن است به طور خود به خودی رنگ چشم شما را تغییر دهد. این بیماری‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • سندرم فوکس یوئیتیس (Fuchs uveitis syndrome): یک بیماری نادر که باعث مشکلات بینایی و تغییر در عنبیه چشم می شود.
 • سندرم دیسپیگمانتاسیون (Pigment dispersion syndrome): یک وضعیت نادر است که در آن رنگدانه‌های عنبیه جدا شده و مسدودی از جریان مایعات چشمی ایجاد می‌شود.
 • سندرم هورنر (Horner’s syndrome): یک عارضه شایع است که ممکن است ناشی از سکته مغزی باشد و باعث ایجاد مردمک کوچک‌تر، افتادگی پلک و تغییر در رنگ چشم طرف آسیب‌دیده می‌شود.
 • ضربه به چشم (Eye trauma): باعث از بین رفتن بافت عنبیه و رنگ روشن‌تر چشم می‌شود.

اگر متوجه تغییر ناگهانی رنگ یکی از چشم‌ها یا هر دو چشم خود شدید، به چشم پزشک مراجعه کنید، زیرا این می‌تواند نشانه یک بیماری جدی باشد.

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
  سبد خرید فروشگاه
  برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
  فروشگاه
  0 مورد سبد خرید