300 هزار تومان تخفیف اولین خرید عینک " کد تخفیف: First " تمام عینک‌های سایت موجود و قیمت‌ها به روز می‌باشند.

300 هزار تومان تخفیف اولین خرید عینک " کد تخفیف: First " تمام عینک‌های سایت موجود و قیمت‌ها به روز می‌باشند.

مقالات

راهنمای جامع خرید عینک آفتابی مناسب کوهنوردی | معرفی ۶ مدل برتر

عینک آفتابی مناسب کوهنوردی

بهترین عینک آفتابی مناسب کوهنوردی عینک Oakley Turbine Rotor است به دلیل لنزهای منحصر به فرد، فریم سبک و فناوری لنز پیشرفته، متمایز از دیگر برندها است. اما Oakley Turbine تنها گزینه شما برای عینک آفتابی مناسب کوهنوردی نیست، به خصوص اگر به طور تخصصی به این ورزش علاقه دارید. مانند هر ابزار دیگری، برخی از عینک‌های آفتابی می‌توانند در موقعیت‌های خاص بهتر از سایرین کار کنند، بنابراین ما در این مطلب ۶ عینک مختلف را بررسی کرده تا بهترین عینک آفتابی برای کوهنوردی به شما پیشنهاد کنیم، علاوه بر آن به نکات مهمی که باید در هنگام خرید عینک برای کوهنوردی در نظر داشته باشید اشاره شده کرده ایم.

نکات خرید عینک آفتابی مناسب کوهنوردی

هنگام خرید عینک ورزشی محافظ برای هر نوع فعالیت ورزشی، به دنبال فریم‌هایی با لنزهای نشکن و ساخته شده از مواد سبک اما محکم باشید. این فریم‌ها باید به طور کامل اطراف چشم شما قرار گیرند و همچنین دارای یک بند نگهدارنده باشد. وظیفه این بند این است که در حالتی که شما به سمت بالا و پایین یک صخره نگاه می‌کنید، عینک بر روی چشمان شما باقی بماند و از روی بینی نیفتد.

عینک‌های طراحی شده برای استفاده در کوهنوردی و در محیط‌هایی با ارتفاعات بالا و صخره‌های یخی، فریم‌هایی با شکل گرد و با پوشش‌هایی در کناره‌ها دارند. این طراحی برای فراهم کردن پوشش بیشتر و تنظیم محکم‌تر عینک‌ها بر روی صورت فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرا باید در کوهنوردی از عینک آفتابی استفاده کنید؟

عینک آفتابی برای کوهنوردی
عملکرد اصلی عینک آفتابی، همانطور که از نامش پیداست، محافظت از چشمان شما در برابر نور خورشید است. در ارتفاعات بالاتر، جایی که نور ماوراء بنفش (UV) از پرتوهای خورشید قوی تر از سطح دریا است، این امر به ویژه بسیار مهم است. درخشندگی شدید خورشید ممکن است در کوتاه مدت باعث خستگی چشم شود و به همین دلیل است که باید در سفر به قله، از عینک آفتابی استفاده کنید.

 • ارتفاع: هر ۳۳۰۰ فوت/۱۰۰۰ متر افزایش ارتفاع باعث می شود تابش UV در ارتفاع ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش یابد. بنابراین، خورشید در کوه ۶۰ تا ۷۲ درصد قدرتمندتر از سطح دریا است.
 • انعکاس زمین: برف منعکس کننده اشعه UV است. در نتیجه، پیاده روی بر روی برف، که معمولاً بالای ۱۵۰۰۰ فوت/۴۵۷۲ متر است، می تواند تا ۸۰ درصد از نور UV را منعکس کند.

اما در کوهستان، نیازهای شما با عینک آفتابی مد روزی که هنگام رانندگی یا راه رفتن در خیابان استفاده می کنید برآورده نمی شود. بنابراین قبل از کوهنوردی باید به دنبال چه ویژگی هایی در عینک آفتابی باشید؟ بیایید به لنزها و فریم ها به عنوان اجزای جداگانه عینک آفتابی فکر کنیم.

عدسی های عینک آفتابی بسیار مهم هستند زیرا آن ها هستند که اشعه های مضر خورشید را منحرف می کنند. شیشه، پلاستیک، پلی اورتان و پلی کربنات همه مواد قابل قبول برای لنز هستند. شیشه انتخاب بدی است. زیرا وزن زیادی دارد و ممکن است روی بینی احساس ناخوشایندی داشته باشد. شیشه نیز به راحتی شکسته و خراشیده می شود. اما اگر عدسی های شیشه ای انتخاب کردید حتما مطمئن شوید که عدسی های شیشه ای عینک آفتابی شما ضد خش و نشکن هستند.

سبک‌ترین و انعطاف‌پذیرترین ماده پلی‌اورتان است، اما بیشترین هزینه را نیز دارد. پیشنهاد ما این است لنزهای پلی کربنات با پوشش ضد خش بهترین انتخاب میانه هستند.

لنزها باید محافظت کامل در برابر اشعه ماوراء بنفش را در تمام طول موج های UVA، UVB و UVC ارائه دهند. روی برچسب ها به دنبال عبارت “۱۰۰% محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش” باشید. برخی از عینک های آفتابی دارای لنزهای پلاریزه هستند. در حالی که لنزهای پلاریزه برای پیاده روی معمولی مورد نیاز نیستند، اما در هنگام برف بر اهمیت استفاده از آنها افزوده می شود. اگر علاقه مند بودید تا در مورد عینک های پلاریزه و کارآیی های منحصر به فرد آنها بیشتر بدانید، می توانید مقاله چرا عینک آفتابی پلاریزه ضروری است، را مطالعه کنید.

فریم عینک آفتابی مناسب کوهنوردی چیست؟

فریم عینک آفتابی مناسب کوهنوردی
در کوهستان، فریم‌های فلزی انتخاب عاقلانه‌ای نیستند، زیرا در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب گرم می‌شوند و ممکن است پوست شما را بسوزانند. یک ترکیب از نایلون و پلاستیک به اندازه کافی مقاوم است و به سادگی ترک نمی‌خورد. همچنین، این ترکیب به اندازه کافی دلپذیر و راحت است که بتوان آن را برای استفاده روزمره مانند پوشیدن به عنوان قطعه از لباس یا لوازم دیگر، استفاده کرد. تناسب و پوشش دو ویژگی بسیار مهم در عینک هستند. عینک آفتابی باید به اندازه ای محکم باشد که حتی در هنگام تعریق روی صورت شما بماند.

علاوه بر این، فریم ها باید لنزها را روی صورت شما نگه دارند تا نور بسیار کمی از بالا، پایین یا طرفین وارد شود تا به چشم ها برسد. عینک آفتابی مناسب کوهنوردی دارای بخش‌هایی هستند که می‌توانند به صورت جمع‌شونده و از جنس چرم یا پلاستیک باشند. این بخش‌ها معمولاً در نزدیکی گوش یا در بازوهای عینک قرار می‌گیرند و برای استفاده در شرایط خاصی مانند تغییر شدت نور یا محافظت بیشتر در برابر باد و خاک مفید می باشد. این عینک ها هنگامی که افراد در کوهستان هستند، از چشم ها در برابر باد محافظت می کنند و تا حد امکان نور خورشید را فیلتر می کنند.

مطالعه بیشتر: راهنمای جامع خرید آنلاین عینک

بهترین عینک آفتابی مناسب کوهنوردی

بهترین عینک آفتابی مناسب کوهنوردی
عینک های پیشنهادی زیر که تولید شده معتبرترین برندهای تولید کننده برندهای ورزشی هستند، همگی شامل عدسی های پلاریزه می‌شوند که ۱۰۰% محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را ارائه می‌کنند، از مواد پلی کربنات مقاوم در برابر خراش تشکیل شده‌اند و برای کوهنوردی مناسب هستند:

 1. Oakley Clifden
 2. Bolle Graphite
 3. MORMAII
 4. Spy MC3 Polarized & Native Eyewear Endura XP
 5. Vuarnet
 6. Revo Traverse
 7. Nike
 8. Adidas

از برندهای پیشنهادی بالا، کارشناسان مجموعه آرمانی ویژن با در نظر گرفتن بالاترین حد کیفیت در تولید محصولات برندهای عینک اوکلی (Oakle) و عینک رِوو (REVO) را پیشنهاد می کنند و با در نظر گرفتن کیفیت قابل قبول همراه با قیمت مناسب برند برزیلی عینک مورمای (MORMAII) را پیشنهاد می کنند.

چه نوع عینک آفتابی برای کوهنوردی توصیه می شود؟

عینک آفتابی برای کوهنوردی

برای کوهنوردی به ویژه کوه هایی که در خط استوا قرار دارد، پرتوهای خورشید استوایی بسیار قدرتمند هستند. حتی در حالی که همیشه ایده خوبی است که از چشمان خود در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت کنید، داشتن عینک مناسب به ویژه هنگام صعود بسیار مهم است. یک جفت عینک آفتابی مناسب کوهنوردی می تواند به جلوگیری از بیماری های چشمی مانند آب مروارید و توده هایی مانند سرطان در چشم کمک کند. علاوه بر این، آن ها ظرفیت طبیعی چشم شما را برای فیلتر کردن نور و بینایی را بهبود می بخشند.

عینک آفتابی باید به‌خوبی مناسب باشد تا بتواند محافظت کند، بنابراین بسیار مهم است که آن‌ها را شخصاً امتحان کنید یا از یک فروشگاه آنلاین معتبر خریداری کنید.

پنج ویژگی زیر همان چیزی است که باید در عینک آفتابی مناسب کوهنوردی جستجو می کنیم:

 • آن ها محافظت کامل در برابر اشعه ماوراء بنفش را برای چشم ها ارائه می دهند.
 • آن‌ها رنگ مناسبی دارند که به‌طور موثر نور را مسدود کند.
 • آن ها به اندازه کافی از ناحیه اطراف چشم محافظت می کنند.
 • حتی وقتی چندین ساعت در روزهای متوالی پوشیده شوند، راحت هستند.
 • آن‌ها مقاوم هستند و اگر درون کیفتان سقوط یا تکان بخورند، نمی‌شکنند.

فراتر از محدوده نوری که برای انسان قابل مشاهده است، فرابنفش یا UV است. اشعه ماوراء بنفش می تواند به چشم شما آسیب برساند. اعتقاد بر این است که قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور روشن به مشکلات چشمی مانند آب مروارید و آسیب دیده شبکیه کمک می کند. عینک آفتابی باید ۱۰۰% محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش داشته باشد. برای مطالعه بیشتر در خصوص مضرات اشعه فرابنش خورشید برای چشم و اهمیت محافظت در برابر آن می توانید مقاله راهنمای جامع تأثیر UV و اهمیت حفاظت از چشم را مطالعه کنید.

مقدار عبور نور مرئی عنصر دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد (VLT). رنگ‌های تیره‌تر و لنزهای با درصد VLT کمتر، نور بیشتری را مسدود می‌کنند. VLT عینک های معمولی بین ۱۵ تا ۲۵ درصد است. به دلیل جو نازک تر در ارتفاعات بالا، کوهنوردان از عینک آفتابی با VKT 5 تا ۱۰ درصد استفاده می کنند.

چه عینکهای آفتابی برای کوهنوردی مناسب هستند؟

در مقایسه با لنزهای غیر پلاریزه، لنزهای پلاریزه نور منعکس شده را فیلتر کرده و تابش خیره کننده را به میزان قابل توجهی به حداقل می رساند با این حال، لنزهای پلاریزه ظاهر اجسام را بهبود می بخشند و از قیمت پایینی برخوردارند. در بخش زیر، چندین عینک آفتابی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و درباره بهترین‌های آن ها برای صعود به کوه صحبت می‌کنیم.

۱- عینک آفتابی معمولی

این عینک آفتابی برای موقعیت‌های معمولی به جای فعالیت در فضای باز طراحی شده است. در نتیجه، این عینک‌های آفتابی اغلب به اندازه کافی راحت نیستند، ممکن است سنگین‌تر باشند، پوشش کمتری داشته و به خوبی نگه‌داری نشوند.

این نوع عینک‌ها در برخی از ویژگی‌ها کمبود دارند و بهتر است با خود به کوه نبرید. آن ها ممکن است مشکلاتی ایجاد کنند. چند مثال شامل عینک‌های خلبانی، ویفر، و برو‌لاین است. به طور کلی، هر چیزی که برای استایل، راحتی یا جدیدترین بودن استفاده می‌شود، به طور کلی گزینه‌ی ایده‌آلی به عنوان یک عینک آفتابی مناسب کوهنوردی نیستند. اینها را با خود نبرید !!!

۲- عینک آفتابی شیلد

این عینک ها شگفت انگیز هستند زیرا برخلاف فریم های معمولی، میدان دید بسیار خوبی را فراهم می کنند و هیچ محدودیتی در آن وجود ندارد. این عینک آفتابی اغلب وزن نسبتا کمی دارد و کاملا راحت است. بازوها به اندازه ای سفت هستند که روی صورت بمانند اما دور گوش ها قلاب نمی شوند. بیشتر عینک‌های دارای ویژگی‌های مختلف، قابلیت تعویض لنز دارند.

برای صعود به کوه، عینک آفتابی شیلد قابل قبول است. با این حال عدم وجود پوشش کناری در عینک به عنوان یک نقطه ضعف مورد نظر است. از طریق این فضای باز، نور خورشید، مواد شنی، باد، باران و هر چیز دیگری به راحتی می‌تواند وارد چشم شما شود.

۳- عینک ورزشی

محبوب ترین گزینه برای تقریباً تمام فعالیت های خارج از منزل، از جمله پیاده روی و کوهنوردی، عینک های آفتابی ورزشی هستند. عینک‌های آفتابی اسپورت در برندها و سبک‌های به ظاهر نامحدودی عرضه می‌شوند.

عینک آفتابی اسپرت برای کوهنوردی توصیه می شود. عینکی را انتخاب کنید که مکمل چهره، استایل و محدوده قیمتی مدنظر شما باشد. بهترین عینک‌های آفتابی ورزشی برای صعود از کوه، پوشش‌دهی دارند تا از کاربر در برابر بادهای جانبی و باران محافظت کنند. عینک آفتابی اسکی بسیار عالی است زیرا بیشتر صورت را می پوشاند. با قرار دادن روی بینی یا فشار دادن روی سر و گوش، قاب نباید به شما آسیب برساند یا شما را اذیت کند. راحتی بسیار مهم است.

۴- عینک اسکی

عینک های اسکی برای ارائه بهترین میدان دید و حداکثر محافظت در برابر باد و سرما ساخته شده اند. صورت شما و عینک در تناسب با یکدیگر قرار می‌گیرند تا مانع ورود برف، یخ و باد به چشمان شما شوند. علاوه بر این، چشمان شما را گرم و مرطوب نگه می دارد. با این حال، استفاده از عینک اسکی در کوهنوردی بسیار غیر معمول است. آنها بزرگ، سنگین و برای پیاده روی در هوای گرم بی ارزش هستند. استفاده از عینک توصیه نمی شود زیرا آن ها به مراتب محدودتر از عینک‌های آفتابی هستند.

۵- عینک گلایسر

برای کوهنوردی در مناطق یخی، عینک های گلایسر ایجاد می شود. این عینک دارای پوشش شدید اطراف چشم و لنزهای تیره با کمتر از ۱۰% VLT است. زیرا برف نور را منعکس می کند و تابش خیره کننده ای ایجاد می کند. به طور معمول، آن ها دارای لنزهای کروی هستند و تمامی قسمت‌های قاب عینک را پوشش می‌دهند و در مجموع به عینک آفتابی مناسب کوهنوردی محسوب می شوند.

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
  سبد خرید فروشگاه
  برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...
  فروشگاه
  0 مورد سبد خرید